Na konci fašiangového obdobia, v sobotu pred Popolcovou stredou, sa v Cíferi uskutočnil fašiangový sprievod ulicami obce, ktorý už 10 rokov pripravujú členovia Folklórnej skupiny Cífer.

V roku 2014 sme rozšírili náš repertoár o fašiangové pásmo, ktoré rok čo rok obohacujeme novými žartovnými piesňami. A nie sú to iba piesne, ale sú to najmä fašiangové masky a maškary, na ktoré každoročne vynakladáme nemalé úsilie, aby sme prekvapili niečím zaujímavým. Z tradičných masiek v sprievode nemôže chýbať richtár, kišbír, mládenec na koni, slamenák, cigán s cigánku alebo muž prezlečený za starú babu. Z novších zasa nevesta so ženíchom s vymenenými pozíciami, bosorka, strašák, sestrička, doktor, žandár a mnohé iné.

K tohtoročnému sprievodu sa pripojilo veľké množstvo ľudí a taktiež nás veľmi potešil aj záujem obyvateliek a obyvateľov Cífera, ktorí nás pred ich domami pohostili tradičnými fašiangovými pochúťkami. Boli to hlavne lekvárové šišky, klobásy, tlačenka ale aj výborné vínko a domáca pálenka. Za takéto pohostenie sme sa odvďačili niekoľkými piesňami a gazdu či gazdinú sme dobre vytancovali.

Sprievod ulicami obce sme ukončili fašiangovým pásmom na námestí, kde nás čakal dav ľudí s pánom starostom, ktorý nás počastoval fľašou pálenky a na šabľu nám napichol aj kusisko dobre vyúdenej slaniny. Veríme, že sa o rok znovu stretneme pri tejto tradícii minimálne v takom hojnom počte ako tomu bolo tento rok.

 

Peter Gross

zástupca vedúcej FSk Cífer