Keď nastal máj, najkrajší mesiac v roku, väčšia časť jarných prác bola už hotová. Premenlivé aprílové počasie sa ustálilo a nastalo teplé obdobie. Zem začala dýchať a zeleň dostala najsýtejšiu farbu. Aj vďaka týmto priaznivým podmienkam mali ľudia chuť oslavovať a zabávať sa.

        História majálesov v Cíferi siaha už do predvojnového obdobia. Po roku 1918 sa majálesy konali v parku pri veľkom kaštieli. Neskôr, v období po roku 1948, bolo v Cíferi niekoľko pohostinstiev (šenkov), v ktorých sa organizovali aj kultúrne a spoločenské udalosti. Hostinec “U Rakúsa” bol priestranný a obľúbený. Cíferania mali radi aj hostinec “U Celestína Klamu”, staničný šenk “U Dugoviča” alebo hostinec “U Sýkorky”, ktorý sídlil v časti Hoštáky.

Veľmi populárny bol v tom čase aj hostinec „U Tótha“, ktorý sa nachádzal na Hornom konci obce. V tomto hostinci sa okrem iného konali aj majálesy – tradičné tanečné zábavy v prírode. Mal široký dvor a ideálny vstup do centra peknej prírody, kde bolo vybetónované tanečné kolo. V pozadí dvora pretekal pomedzi stromy a kríky potok Gidra, čo dotváralo idylickú scenériu májovej prírody.

        
Pred hostincom Štefana Tótha v Cíferi (40. roky)